W blogu tym są opisywane przykłady nierzetelności, manipulacji, celowych niedomówień, przeinaczeń, niechlujstwa, które powodują, że gazeta przeistacza się ze źródła informacji w tabloid i narzędzie propagandy, co do niedawna wydawało się niemożliwe w piśmie tej klasy. Blog o upadku najlepszego polskiego dziennika - w przykładach.
Blog > Komentarze do wpisu
Wywiad z Giertychem
Dzisiaj „Rzeczpospolita” drukuje wywiad z wicepremierem i ministrem edukacji narodowej Romanem Giertychem zatytułowany „Pomodliłem się za Kuronia”. Giertycha odpytują Małgorzata Subotić i Magdalena Kula (od paru tygodni pisze w „Rz” o edukacji).

Sposób, w jaki przeprowadzony jest ten wywiad, jest skandaliczny i świadczy o strasznej degrengoladzie dziennikarstwa w „Rzeczpospolitej” – pytania z tezą, głupawe, by nie powiedzieć chamskie, odzywki, drwiny itp. To jest najbardziej prestiżowy polski dziennik?

Poniżej przedrukowuję co „ciekawsze” fragmenty. Niemniej warto przeczytać cały wywiad.

Subotić, Kula: „Zamierza pan pisać podręczniki historii na nowo?

Giertych: „Nie zajmuję się pisaniem podręczników”.

Subotić, Kula: „Pana partia, LPR, zaapelowała, by te podręczniki zweryfikować, przynajmniej w części dotyczącej Okrągłego Stołu. Czy to, co jest w nich na ten temat, jest w porządku?”

Giertych: „Nawet nie wiem, co tam jest, nie czytałem. Ale mogę to wkrótce zrobić i odpowiedzieć”.

Subotić, Kula: „Nie ma nic o tym, że Okrągły Stół był zdradą i spiskiem”.

Giertych: „W podręcznikach powinny być fakty, a ocena należy do każdego z nas”.

Subotić, Kula: „Pan jednak uważa, że był to spisek?

* * *

Giertych: „Na demonstracji przed MEN więcej było tych, którzy mnie popierają. A w telewizji przeciw mnie wypowiadali się tylko działacze młodzieżówki SLD. Wśród uczniów nie ma żadnego buntu, żadnego sprzeciwu”.

Subotić, Kula: „Tak po prostu lubią sobie przychodzić pod pańskie ministerstwo?”

* * *

Subotić, Kula: „To pan chce libertynizm w szkołach promować? Jak się do tego mają obowiązkowe mundurki? To jak urawniłowka socjalistyczna. Chińczycy już to przećwiczyli”.

* * *

Giertych: „Mundurek daje bezpieczeństwo, bo łatwiej rozpoznać, kto jest uczniem, a kto jest spoza szkoły. Daje poczucie identyfikacji ze szkołą. I powoduje, że na lekcjach nie ma rewii mody”.

Subotić, Kula: „Nie ma też indywidualności. Uczniowie nie lubią, kiedy narzuca im się strój i jedynie słuszne zasady”.

Giertych: „Jeśli mundurki będzie się wprowadzać stopniowo od podstawówki, to dla uczniów będą czymś normalnym. Do mnie przychodzi młodzież, której wprowadzenie mundurków się podoba”.

Subotić, Kula: „Młodzież Wszechpolska?

* * *

Subotić, Kula: „Myśli pan, że [młodzi Polacy – przyp. T-800] dla miłości ojczyzny zostaną w Polsce, nie mając pracy, pieniędzy i perspektyw?”

* * *

Subotić, Kula: „Jak wpajać młodym poczucie patriotyzmu, narodowej wspólnoty, jeśli podważa się kolejne autorytety?”

Giertych: „Mówi pani o działaczach komunistycznych związków harcerskich?”

Subotić, Kula: „Mówię o Jacku Kuroniu”.

Giertych: „Dla mnie osoba, która wychowywała młodzież dla komunizmu, ściągała krzyże w salach harcerskich i wyrzucała z ideologii harcerskiej wszystko, co ma odniesienie do Boga i do polskości, nie jest żadnym autorytetem”.

Subotić, Kula: „Pana działacze w młodości robili gorsze rzeczy. […]”

… A w Stanach Murzynów biją! Jak Gauden nie wstydzi się czegoś takiego drukować?

środa, 06 września 2006, t-800

Polecane wpisy

  • Blog do kasacji

    Ten blog w najbliższym czasie zostanie stąd usunięty. Statyczne archiwum znajduje się na stronie http://store2008.yoyo.pl/rzw (nie ma tam możliwości komentowan

  • Jak ręką odjął!

    Cóż… Nie ma teraz za bardzo o czym pisać (drobiazgów zawsze można się czepiać, ale nie o to chodzi). Pokażę jeszcze na przykładzie „gaudenowo-rakowi

  • Umarł król, niech żyje król!

    Dzisiaj z funkcji redaktora naczelnego został odwołany Grzegorz Gauden. Nowym naczelnym został Paweł Lisicki . Mam nadzieję, że nowy naczelny „wyprostuje&

Komentarze
Gość: red, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/09/06 21:22:01
G. chleje wódę przestraszony, Jacek R. napier..dala się z Ewą K. o rząd dusz w Rzepie i wychodza takie kwiatki
-
Gość: T-800, *.tpnet.pl
2006/09/06 21:41:30
Żenada. Ten wywiad przypomina raczej pyskówki na forum internetowym, przy czym Giertych wypada nieźle (dobrze się broni, argumentuje swoje wypowiedzi), a panie redaktorki, a wraz z nimi cała gazeta, się kompromitują...

Co do R. - mam wrażenie, że on teraz trzęsie całą redakcją. Może mu się stanowisko naczelnego marzy?
-
Gość: red, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/09/06 22:10:44
Hmmmm... Na planowaniu rano byl bardzo zadowolony;-) Na potęgę ściaga ludzi z Gazety Wyborczej (stamtąd ostatni nabytek - Kula) i buduje sobie gwardię.
-
Gość: T-800, *.tpnet.pl
2006/09/06 22:19:58
Kiedyś byłem przerażony, jak chodziły pogłoski, że Agora chce kupić udziały w "Rz". Teraz nie ma to żadnego znaczenia. Biorą ją "od tyłu". Jak tak dalej pójdzie, to będę musiał zamknąć bloga, bo nie będę przecież dalej czytał szmatławca. Szkoda tylko trochę, po -nastu latach...
-
Geralt9
2006/09/07 10:11:32
Boje sie ze niedlugo albo zmienisz tytul bloga (zaraz po tym jak przestaniesz kupowac i czytac ten szmatlawiec) albo znajda cie nad kolejnym egzemplarzem zalanego krwią... Podziwiam ze masz sile do tego siegac.
-
Gość: T-800, *.tpnet.pl
2006/09/07 11:02:58
Kiedyś to była najlepsza gazeta i najpewniejsze źródło informacji. Teraz to już jest nie wiadomo co, ale trudno ją rzucić ot tak, po tylu latach. Może zdarzy się cud i się jeszcze wyprostuje...